Рихард Дедекинд е немски математик, известен с трудовете си по абстрактна алгебра, алгебрична теория на числата и основите на реалните числа.
Дедекинд е най-малкото от четирите деца на Юлиус Левин Улрих Дедекинд. Роден е на 6 октомври 1
2010-11-16 15:24:59
Рихард Дедекинд е немски математик, известен с трудовете си по абстрактна алгебра, алгебрична теория на числата и основите на реалните числа.
Дедекинд е най-малкото от четирите деца на Юлиус Левин Улрих Дедекинд. Роден е на 6 октомври 1831 година в немското градче Брауншвайг. Там той прекарва по-голямата част от живота си и там умира.
През 1848 г. Дедекинд постъпва в колежа Каролинум в Брауншвайг, където баща му е администратор и където получава солидно математическо образование. През 1850 г. постъпва в Гьотингенския университет, където изучава теория на числата при Мориц Щерн и вече много възрастния Карл Гаус. Дедекинд защитава докторат през 1852 г. на тема „Върху теорията на ойлеровите интеграли”. Там е състудент с Дирихле, с когото стават близки приятели.
В средата на 19-ти век обаче, водещият център за математически изследвания в Германия бил не Гьотингенският, а Берлинският университет. Това кара Дедекинд да замине за две години в Берлин, където той и съвременникът му Бернхард Риман се хабилитират през 1854 г. След това Дедекинд се връща в Гьотинген като доцент, като преподава вероятности и геометрия. Същевременно продължава да попълва празнотите в математическите си познания, като изучава елиптичните и абелевите функции. Дедекинд е първият преподавател в Гьотинген, който чете курс по теория на Галоа, както и сред първите осъзнали важното понятието група в алгебрата и аритметиката.
През 1858 г. Дедекинд започва да преподава в политехническата школа в Цюрих, но се връща в родния си Брауншвайг през 1862 г., когато Колеж Каролинум е повишен в технологичен институт, за да не го напусне никога повече. Оттегля се в пенсия през 1894 г., но продължава да публикува резултати и да преподава отвреме навреме. Рихард Дедекинд никога не е сключвал брак.
Сред безспорните му приноси е аксиомизацията на алгебрата и въвеждането на множество математически понятия като: идеал и главен идеал, изображение на множество, поле (понятието се среща в лекциите му от 1857-58 г., но паралелно е въведено и от Кронекер), пръстен (понятието е въведено от Дедекинд, а името му ring дава Хилберт).
Заедно с Карл Вайерщрас и Георг Кантгор , Дедекинд поставя основите на теорията да ирационалните числа. Автор: Тони